NCERT Example 10.5 - Thermal Properties of Matter
Question: Calculate heat required to convert 3 kg ice at -12 C to steam at 100 C. s_ice = 2100 J/(kg K), s_water = 4186 J/(kg K), L_f = 3.35 x 10^5 J/kg, L_v = 2.256 x 10^6 J/kg.
Answer: Total heat = **about 9.1 x 10^6 J**.
Full step-by-step NCERT solution with diagrams on Something by Zero.